• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ABOUT US (TURKEY)


Adem Tolunay Anadolu Lisesi click <ııııı (Hakkımızda)


Adem Tolunay Anadolu Lisesi is an Anatolian general secondary school with 750 (9th-12th grade,15-18 years old) students and 45 teachers. It was founded in 1998. The school is respected for its quality in education and well-known in the neighborhood for maintaining strong relations with education authorities, schools, private courses, sports clubs, and other private institutions due to its central position in Antalya. Our students can enter this school by passing a special exam. Actually our school is in the top of ten successful Anatolian general secondary schools in Turkey. So ,students have to get very high marks in order to enter our school. The students’ success rate of entering the university was 91% last year.

 

Our school’s main education program includes science, mathematics ,history,geography,philosophy , religion, art, music, physical education and foreign languages. English is taught as a second language and German is taught as third language. All our classes are modern and technologically well equipped with smart boards and Internet connection.

 

In our school, we adopt student centered education for classes we teach. We aim to grow individuals who have self-confidence, care for humanity, can take responsibility for their learning and can think creatively and reflectively. Students explore themselves with the help of our dedicated education professionals and teachers. Through the education programs we apply, students are prepared for the future as eager researchers, communicative, hardworking, open minded and considerate individuals who are able to think interrogatively and offer solutions to the problems they face.

 

Our students join  interesting educational excursions ,they play role in different  after-school activities like theater club, music groups which join many local  and national contests and have had many awards so far. We have a lot of sports teams like football, basketball, volleyball, tennis, karate, chess, badminton and our students also join many  local and national competitions.

 

The students come from different disadvantageous  regional parts of Turkey and a small minority of the students  from other nationalities as the city receiving immigrants from inland and abroad for employment or some other preferences. Most of the students are from the middle class background but there are some economically disadvantaged students  as well. Our school consultancy service have many implementations to deal with these students like the education of overcoming stress, noticing the risks like alcohol,smoking,drug addiction etc. Our physical education department organize many tournaments to provide social inclusion of  especially disadvantaged students.

 

The school has successfully taken part in15 students exchange projects with four partner schools from Switzerland,Italy,Germany and Austria since 2008 and two Comenius multilateral projects  as a partner school since 2010 with the same project management team, the members of which have specialized in their tasks and their responsibilities in assisting, planning and implementing project activities.Adem Tolunay Anadolu Lisesi was approved as  the coordinator  school from Turkey for Erasmus plus Project-“Eurohuman” by the National Agency.The Project will be finished between September 2016-June 2018 and the goals of the project will be achieved with the cooperation of 5 partner countries from Austria,Bulgaria,Germany,Italy and Portugal.

EUROHUMAN Projesinin amacı:

Önce insan felsefesiyle sanat,spor ve sosyal bilim dersleri yoluyla empati,hoşgörü,tolerans,eşitlik,adalet,saygı,sorumluluk gibi değerleri  günümüz dünyasında güçlendirecek ve bireylere daha etkili bir şekilde aktaracak eğitim stratejilerinin oluşturulmasıdır.

Projenin faydaları ve hedef kitlesi:

Proje,ilk olarak öğretmen odaklı bir proje olup,öğrenci,veli,diğer eğitim kurumları ve sivil toplum örgütleri de dolaylı olarak amaç ve araç olarak yararlanıcıdırlar.

Proje ,öğretmenlerin, sadece bilgi aktarmasını değil,anlatılan bilgi ile bu bilginin kaynağını,o zamanki gerekliliklerini,bugünkü kullanımını empati ve farkındalık ölçüsünde düşündürmesini, verilen ders içi ve okul dışı faliyetlerle öğrencilerin temel insani değerlerini güçlendirecek bir bakış açısı kazanmasını  sağlamayı hedeflemektedir.  

Ayrıca proje, uluslararası toplantı ve ziyaretlerle öğretmenlerin hümanizm merkezli etkili öğretim stratejileri konusunda deneyim ve bilgi paylaşımı yapmasına , bu konuda yaratıcı çalışmaları,gidilen ülkelerin eğitim stratejilerinin ve uygulamalarının incelenmesine , ülkelerin sivil toplum dernekleri  ve okul işbirliğini arttırıcı çalışmalarının gözlemlenmesine,ilham verici yeni strateji fikirlerinin hep birlikte geliştirilmesine olanak tanıyacaktır.

Bu proje çalışmasında yer alacak yararlanıcı olan öğrenciler de ortak dil İngilizce' yi aktif bir şekilde pratik etmenin yanısıra, kültürler arası diyalog,dijital okur yazarlık,dostluk,hoşgörü,ön yargı kırma gibi çalışmalara katılarak unutulmaz  bir global,hümanist dünya vatandaşı olma yolunda deneyim kazanacaktır.

Proje'nin yaygınlaştırılması ve ürünleri:

İki yıllık proje süresince  okullar,üniversite eğitim fakülteleri ve sivil toplum kuruluşları  işbirliği ile yapılacak çalışmalar, projenin aktif web sitesi,e twinning platformu ve diğer sosyal medya sayfaları yoluyla proje sırası ve sonrasında da duyurulacaktır.

Ayrıca proje sonunda geliştirilen ve uygulanan stratejiler,seminerler ve konferanslarla her bir partner ülke öğretmeni tarafından bulundukları bölgedeki diğer okul,üniveriste ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşılacak ve yapılan çalışmaların ve stratejilerin içinde bulunduğu “Eurohuman Hümanizm Merkezli Eğitim Stratejileri “kitabı ülkelerin Milli Eğitim Bakanlıklarına da  gönderilerek yaygınlaştırılması önerilecektir.

HAYDİ! İÇİMİZDEKİ GÜZELLİKLERİ ORTAYA ÇIKARMA ZAMANI…

“DAHA MUTLU YARINLAR İÇİN HÜMANİZM MERKEZLİ EĞİTİM”

 

 

 

Watch
Active Visitors
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret15695